Незважаючи на те, що система автоматичного поливу є складною технічною конструкцією, створеною для виконання чітко визначеного завдання, не менш важливим є естетичне сприйняття замовником кінцевого результату. Автополив, що включає цілий комплекс наземного і часто підземного обладнання, не повинен виглядати чужорідним, захаращувати сад чи знижувати його декоративність. Саме тому під час проєктування систем автоматичного зрошення ділянки наша компанія приділяє велику увагу дизайнерським рішенням, які дозволяють забезпечити не лише функціональний, а й красивий полив саду. Для цього ми використовуємо кілька підходів:
1. Монтаж системи автополиву
Система автополиву об’єднує велику кількість різноманітного наземного і підземного обладнання, яке необхідно не тільки якісно зібрати, налаштувати і запустити в роботу. Важливе значення має його розміщення на ділянці. Датчики, контролери, пульти керування, накопичувальні установки, з’єднувальні вузли, трубопроводи не повинні кидатися в очі, але водночас мають бути легкодоступними для контролю та використання.
До розташування обладнання в будинку висуваються особливі вимоги. Наприклад, автоматичні насосні станції під час роботи створюють багато шуму, тому їхнє розміщення поруч із кімнатами для відпочинку або під ними є небажаним. Якщо неможливо перемістити це обладнання за межі будинку, використовуються компенсатори та спеціальні демпфуючі прокладки, які значно знижують рівень шуму.

2. Розташування дощувачів
Якщо дозволяють площа та конфігурація зрошуваної території, застосовується геометричний підхід, коли зрошувачі розташовуються рівними рядами або об’єднуються у строгі фігури. У випадках, коли ділянка має складну форму, проєкт системи автополиву розробляється індивідуально, враховуючи її параметри, потребу у волозі, густоту та розташування насаджень і газонів.
3. Використання роторних насадок
Окрім звичайних одноструменевих роторів, сучасні виробники пропонують низку інших варіантів, розрахованих на різні площі поливу. Наприклад, для великих територій чудовим вибором стануть двоструменеві роторні дощувачі з протилежно спрямованим двостороннім розташуванням сопел.
Також добре зарекомендували себе імпульсні роторні дощувачі, оснащені рухомим розсікачем, які можуть бути встановлені в будь-якому місці саду чи газону. Для територій меншого розміру та невеликих заміських ділянок популярністю користуються багатоструменеві ротаційні насадки, які забезпечують не лише якісний та рівномірний, а й несподівано естетичний полив. Найкраще їхній потенціал проявляється у груповій роботі на відкритих майданчиках із можливістю обертання на 360 градусів.

4. Поєднання систем автополиву
Попри те, що неможливо об’єднати в одній зоні поливу роторні та віялові головки, такий комплекс іноді може бути ідеальним з точки зору дизайну, але стає проблематичним через несумісність технічних характеристик цих елементів. Як можна обійти це правило і водночас не порушити розрахунки, обов’язкові при проєктуванні?
За умови достатніх характеристик водопостачання системи автополиву, а саме високого робочого тиску та продуктивності насосів, іноді можна дозволити собі відступити від правил і поєднати дощувачі різних типів. Звісно, це завжди робиться в ім’я краси та естетичного сприйняття роботи системи автополиву. Наприклад, один великий центральний ротор може працювати постійно, тоді як навколо нього почергово вмикаються й вимикаються невеликі віялові дощувачі.
Такі типи підключень, безумовно, можливі. Причому можливі без порушення правил розподілу вологи та із дотриманням усіх параметрів гідравлічного розрахунку. Для досягнення ефекту паралельної роботи слід використовувати трохи складнішу комутацію електромагнітних клапанів, ніж просте послідовне підключення до пульта керування. Використовуючи нескладні релейні схеми підключення клапанів, можна змусити зони поливу працювати по-різному: одні — послідовно, інші — паралельно. Ось і весь секрет.
5. Додаткові можливості системи поливу
Маючи на своїй ділянці систему автополиву, не варто забувати про її додаткові можливості та корисні функції. Система автополиву може використовуватись як звичайний літній водопровід, що вже прокладений практично до всіх точок вашої ділянки.
Додаткові можливості системи автополиву:
Швидке підключення поливальних шлангів та обладнання до окремої лінії гідророзеток або гідрантів для ручного поливу, миття доріжок і автомобілів, наповнення резервуарів, садових водойм або для використання води за межами вашої ділянки.
Пряме підключення до напірних трубопроводів різного водоспоживаючого обладнання: технічних водопроводів, літнього душу, альтанок із водопроводом, бань, штучних водойм та інших об’єктів, що потребують водопостачання на ділянці.
Якщо застосувати уяву та перетворити полив на не лише функціональний, а й естетичний процес, результати можуть перевершити всі очікування — як ваші, так і ваших гостей.
